مشاوره خرید خودرو
شما اینجا هستید
» » پیش فروش‌های غیرقانونی در قالب لیزینگ خودرو بدون مجوز / عظیم خودرو ، شهر خودرو ، داتیس خودرو و طاها خودرو مجوز ندارند

بازار بی‌سروسامان شرکت‌های لیزینگی درغفلت مسؤولین
برخی از مردم به دنبال خرید ارزان و البته پر سود هستند، برخی دیگر نیز به دلیل نداشتن منابع مالی کافی در مسیر فروش اقساطی خودرو قرار گرفته و درگیر آگهی‌های پر زرق و برق شرکت‌های لیزینگی می‌شوند. اما متأسفانه عدم آگاهی مردم از عملکرد شرکت‌های لیزینگی عاملی شده تا در نهایت نه تنها خودرویی تحویل مشتری نشود بلکه مشتری را مجبور به سرگردانی در مراجع قضایی برای احقاق حقوق خود کند. اما سؤال اینجاست با وجود پرونده‌های متعدد قضایی از کلاهبرداری شرکت‌های لیزینگی فاقد مجوز چرا همچنان برخورد جدی با آنها صورت نگرفته و آنها به راحتی با دریافت هزینه‌‌های گزاف به سودهای بالایی دست پیدا می‌کنند. در این میان این حقوق مصرف کننده است که درخواب غفلت دستگاه‌های نظارتی تضییع شده و خبری هم از رسیدگی به آن نیست.افزایش پرونده‌های قضایی و ارسال شکایت‌های مختلف مردم باعث شده است تا سازمان حمایت اسامی 7‌شرکت (عظیم خودرو، مفتاح رهنورد، داتیس خودرو، طاها خودرو، شهر خودرو، آداک خودرو و پرشین‌پارس) فاقد مجوز در پیش فروش خودرو را اعلام کند. این شرکت‌ها به دلیل نداشتن مجوزهای لازم اجازه پیش فروش خودرو را ندارند. لذا مردم باید در خرید خودرو از این شرکت‌ها هوشیاری لازم را داشته باشند.بر این اساس موقعی دبیر کل انجمن ملی لیزینگ درباره اعلام اسامی این 7 شرکت گفته است: «این شرکت‌ها، لیزینگ نبودند.» در یک جستجوی ساده در پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی می‌توان دید که تنها 35 شرکت لیزینگی مورد تأیید بانک مرکزی هستند. در این میان تنها اسم یکی از شرکت‌های غیر قانونی پیش فروش خودرو در لیست شرکت‌های لیزینگ است. این موضوع نشان از آن دارد که هنوز تکلیف مسؤولین در ساماندهی شرکت‌های لیزینگی مشخص نیست وهمین خلع قانونی باعث شده تا میزان کلاهبرداری این شرکت‌ها هر روز افزایش پیدا کند.در جدیدترین مورد تعدادی از مالباختگان یکی از شرکت‌های لیزینگی فاقد مجوز در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع و خواستار رسیدگی به پرونده خود شده‌اند.

سیل شکایات از سریال لیزینگ‌های کلاهبردار
این افراد اعلام کرده‌اند که «برای تحویل گرفتن خودروی مدنظر خود مبلغی را به این شرکت پرداخت کرده‌اند اما نه تنها خودرو را تحویل نگرفته‌اند بلکه حتی این شرکت پاسخگوی این افراد هم نیست».مالباختگان درخواست خود را به قوه قضائیه نیز ارائه و از کمیسیون اصل 90 مجلس درخواست کمک کرده‌اند. پیش از این نیز دادستان تهران از کلاهبرداری یک شرکت لیزینگ دیگر خبر داده و اعلام کرده بود: «تاکنون بیش از هزار و 500 نفر علیه مدیران این شرکت طرح شکایت کرده‌اند و پلمپ این شرکت نیز با دستور مقام قضایی و به دلیل تخلفات بی‌شمار و با هدف جلوگیری از تخلفات بیشتر صورت گرفته است.» همچنین اخیراً رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران هم از وجود ۸۰۰‌شاکی برای یک شرکت لیزینگ خبر داده است. این اعلام با این ابهام مواجه است که چرا باید شرکت‌های لیزینگ که بانک مرکزی مسؤول ناظر بر فعالیت آنهاست تا این حد تخلف داشته و مانعی برای فعالیت آنها نباشد.

 خودروی لیزینگ‌های متخلف پلاک نمی‌شود
البته با وجود تمام این تخلفات حمید ابدالی رئیس هیأت‌مدیره انجمن ملی لیزینگ ایران به فعالیت شرکت‌های لیزینگی خوشبینانه نگاه می‌کند و معتقد است: «بانک مرکزی مسؤول ارائه مجوز به شرکت‌های لیزینگی است. به این صورت که تمام خودروهایی که توسط شرکت‌های لیزینگی دارای مجوز به مردم فروخته می‌شود در شماره‌گذاری توسط پلیس راهورمشکلی ندارند اما خودروهایی که توسط شرکت‌های لیزینگی فاقد مجوز به فروش می‌رسد امکان پلاک‌گذاری ندارند». به اعتقاد ابدالی مردم باید در خرید خودرو دقت بیشتری داشته باشند و وضعیت مجوزشرکت‌های لیزینگی را اول بررسی و سپس پیش‌خریدهای خود را انجام دهند. البته باید این نکته را هم مدنظر قرار بدهند که برخی از شرکت‌های لیزینگی فاقد مجوز با تغییر اسامی خود تحت عنوان «فروش لیزینگی»، «فروش اقساطی» یا «کارگزار فروش اقساطی» آگهی‌های پر رنگ و لعابی را در سطح شهر توزیع و حتی با بکارگیری پرداخت نرخ‌های سود بالا مردم را تشویق به خرید خودرو می‌کنند.


«خودرو» و «بانک» بیشترین لیزینگ متخلف را دارند
رئیس هیأت‌مدیره انجمن ملی لیزینگ ایران مرجع رسیدگی به شکایت مردم ازشرکت‌های لیزینگی فاقد مجوز را بانک مرکزی نمی‌داند و اعلام می‌کند مردم در صورت بروز مشکل باید موضوع را با مراجع قضایی در میان بگذارند. همچنین بانک مرکزی هم برای برخورد با شرکت‌های لیزینگی زیر مجموعه خود ابزارهایی از جمله به تعویق انداختن مجوز فعالیت و یا لغو آن را استفاده می‌کند. در مجموع عمده شرکت‌های لیزینگی دارای مجوزیا برای بانک یا خودروسازان است که مردم می‌توانند با یک بررسی ساده به قانونی بودن آنها پی ببرند.

نتیجه گیری
در مجموع به اعتقاد کارشناسان بازار خودرو در فعالیت شرکت‌های لیزینگی ضمن بررسی مجوز آنها باید تضمین کافی برای پرداخت پول از سوی مشتریان وجود داشته باشد و اگر مشتری بدون واسطه اقدام به پرداخت پول به شرکت‌های لیزینگی کند، هیچ تضمینی برای عمل به تعهد از سوی این نوع شرکت‌ها وجود نخواهد داشت. بنابراین بهترین راهکار برای کاهش کلاهبرداری در قالب لیزینگ خودرو، دریافت تضامین کافی از شرکت‌ها تا زمان تحویل خودرو است.

پیش فروش غیرقانونی خودرو, لیست لیزینگ های خودرو بدون مجوز, اسامی لیزینگ هی خودرو بدون مجوز, شرایط فروش شرکت شهر خودرو, شرایط فروش عظیم خودرو, تجربه خرید از عظیم خودرو, تجربه خرید از داتیس خودرو, شهر خودرو کلاهبرداری لیزینگ های خودرو

جهت اطلاع از شرایط فروش اقساطی خودرو در تلگرام اینجا کلیک نمایید


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود
 

اخبار خودرو | درباره ما | آخرین نظرات | تبلیغات | تماس با ما